wizualizacja instalacji fotowoltaicznej

Jak poprawnie zamontować fotowoltaikę?

Montaż paneli fotowoltaicznych jest inwestycją z wieloma zaletami i korzyściami dla inwestorów. Zestawy o mocy 1 kWp są w stanie rocznie wyprodukować około 1 000 kWh energii elektrycznej, tym samym ograniczając emisję CO2 do atmosfery o ponad 800 kilogramów. Odpowiednio dobrany zestaw PV może także zmniejszyć wysokość rachunków za prąd o kilkadziesiąt procent. Kluczem do osiągnięcia takiego uzysku jest prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej. Jak powinien on przebiegać?

Przeczytaj także:

Kto może przeprowadzić montaż instalacji fotowoltaicznej?

Nierzadko ma miejsce sytuacja, w której inwestorzy próbują samodzielnie budować swoją przydomową instalację fotowoltaiczną. Brak odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia skutkuje bardzo często nieprawidłowym podłączenie instalacji PV, co nie tylko stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowia i życia, ale także może przyczyniać się do trwałego uszkodzenia instalacji.

Poza tym prace montażowe w większości przypadków odbywają się na wysokości, co wiąże się z ryzykiem upadku. Profesjonalny montaż paneli fotowoltaicznych to gwarancja bezawaryjnego i bezpiecznego działania mikroinstalacji. Warto także pamiętać, że od instalatora wymaga się określonych uprawnień:

  • certyfikat wydany przez Urząd Dozoru Technicznego,

  • świadectwo kwalifikacyjne,

  • uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci.

Poza jednym z wymaganych uprawnień bardzo ważne jest doświadczenie i wiedza związane z montażem paneli fotowoltaicznych na dachu lub ziemi, a także z zakresu odbiorczych instalacji elektrycznych i konstrukcji dachowych. W naszej firmie mamy zespół specjalistów, który nie tylko pomaga wybrać optymalne rozwiązania i moc instalacji do danego gospodarstwa domowego, ale także niezbędne uprawnienia do tego, aby przeprowadzić prawidłowy montaż.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu i gruncie – podstawowe zasady

Efektywna, bezawaryjna i bezpieczna praca instalacji PV zależna jest od prawidłowego montażu modułów i całego systemu, który powinien być przeprowadzony zgodnie z ogólnie przyjętymi normami branżowymi. Kwestie, które trzeba uwzględnić to między innymi:

  • Kierunek i kąt ułożenia paneli – powszechnie uważa się, że najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie paneli fotowoltaiki w kierunku południowych, aczkolwiek można je również montować na wschód-zachód. Niemniej ważny jest także kąt nachylenia modułów, który powinien wynosić około 30-40 stopni.

  • Zacienienie – w trakcie przygotowywania projektu należy zweryfikować, czy planowane miejsce montażu nie będzie zacienione w danych porach dnia i roku. Jest to istotne, gdyż cień może przekładać się nawet na kilkunastoprocentowe straty uzysku w rocznym ujęciu.

  • Kierunek i siła wiatru – jest to aspekt, o którym niewiele osób zdaje sobie sprawę. Warto jednak mieć świadomość, że przy krawędziach dachu występuje duże obciążenie wywołane ruchem powietrza. Nieprawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych może doprowadzić do podniesienia albo nawet zerwania elementów instalacji PV.

  • Montaż fotowoltaiki względem dachu oraz jego elementów konstrukcyjnych – podczas instalacji paneli fotowoltaicznych należy mieć na uwadze fakt, iż nie mogą one wystawać poza obręb dachu. Odstępy powinno się zachować zarówno od dolnych krawędzi dachu, jak i kalenicy oraz szczytu, a także między samymi modułami oraz między powierzchnią dachu a modułem.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne na płaskim dachu?

Niekiedy można natrafić na opinię, że montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim jest wykluczony, ale to oczywiście nie jest prawdą. Takie przedsięwzięcie jest możliwe do zrealizowania. Należy jednak uwzględnić kilka aspektów i wybrać odpowiedni system montażowy:

  • balastowy – system, w którym wykorzystuje się aluminiowe stelaże dociążone bloczkami betonowymi

  • bez dodatkowego balastu – oś konstrukcji w tym przypadku stanowi rama aluminiowa, która jest przytwierdzona do betonowych bloczków umieszczonych w dachu

  • kotwiony – polega na montażu na stałe paneli fotowoltaicznych w konstrukcji dachu.

Warto tutaj dodać, że dla wszystkich systemów montażowych wspólna jest konstrukcja wsporcza. Zapewnia ona odpowiedni kąt nachylenia paneli. Zastosowanie modeli z aluminium pozwala dodatkowo wyeliminować problemy związane z korozją.

Jak zamontować panele na skośnym dachu?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym wygląda nieco inaczej niż w powyższym przypadku. Stosuje się tutaj również konstrukcję wsporczą, mocowaną do krokwi dachowych, wykorzystując do tego celu haki czy śruby – uzależnione to jest od rodzaju pokrycia dachowego. W tej sytuacji szyny montażowe służą głównie do przymocowania paneli, a nie osiągnięcia określonego kąta nachylenia, bo ten wyznaczony jest przez kąt dachu.

Jeśli chodzi o montażu fotowoltaiki na blachodachówce, wyzwaniem jest przede wszystkim wyznaczenie krokwi, do których można przykręcić stelaż. Stosuje się tutaj kilka różnych technik:

  • wyznaczenie od strychu,

  • zdjęcie podbitki,

  • odkręcenie kalenicy i arkuszy blachy.

W przypadku blachodachówki cały system opiera się najczęściej na szynach, ich łącznikach, klemach, specjalnych śrubach dwu gwintowych, a także adaptera montażowego i dodatkowych śrub oraz nakrętek.

Nieco inaczej wygląda montaż paneli fotowoltaicznych na dachówce z ceramiki. Prace rozpoczyna się od zdjęcia kilku sztuk dachówek, aby odsłonić krokwie, a następnie mocuje się do nich haki. Następnie z powrotem zakłada się elementy dachu. Aby nie pojawiła się różnica poziomów poszczególnych dachówek, część z nich musi zostać przeszlifowana. Do przytwierdzonych uchwytów montuje się szyny oraz moduły fotowoltaiczne przy pomocy klem końcowych.

Jak wygląda prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie?

Ciekawym i jednocześnie specyficznym przypadkiem jest montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi. Jest to rozwiązanie stosowane wtedy, kiedy nie jest możliwy lub opłacalny montaż na dachu. Zaletą takiego montażu paneli PV jest większa swoboda aranżacyjna, ponieważ łatwiej jest je ustawić pod odpowiednim kątem. Co ważne, przed rozpoczęciem realizacji prac, należy koniecznie sprawdzić zwięzłość gruntu oraz dobór odpowiedniej metody instalacji konstrukcji wsporczej.

Mocowanie paneli słonecznych na gruncie dzieli się zwykle na dwa etapy. W pierwszym ustawia się odpowiednio konstrukcje pod panele. Stelaże najczęściej produkuje się ze wzmocnionej stali ocynkowanej, która jest pokryta powłoką magelisową. Dzięki temu będą one w stanie poradzić sobie ze skrajnymi warunkami atmosferycznymi. Istotne jest, aby konstrukcja była zamontowana na odpowiedniej wysokości. Zaleca się przynajmniej 60 cm odstępu od dolnej krawędzi panela do gruntu.

Drugim krokiem jest montaż wszystkich urządzeń do systemów fotowoltaicznych, czyli inwertera, okablowania i modułów. Aby uniknąć strat uzysku związanych z transportem energii elektrycznej, falownik powinien być jak najbliżej wszystkich pozostałych urządzeń. Przewody zasilające AC powinny zostać odpowiednio zabezpieczone i schowane pod ziemią.

W jaki sposób sprawdzić poprawność montażu paneli fotowoltaicznych?

Część usterek, jak np. krzywo zamontowane lub częściowo zacienione moduły inwestor zdiagnozuje bez większego obeznania w temacie jak montować panele fotowoltaiczne. Z kolei inne, jak np. pętle indukcyjne, niedobrane złączki, czy brak uziemienia to kwestie, które mogą zostać niezauważone przez długi czas. Część firm oferuje jednak swoim klientom audyt po montażowy, który pozwala sprawdzić ewentualne błędy. Jeśli instalator nie oferuje takiej możliwości, można skorzystać z usług zewnętrznych firm, które przeprowadzą audyt weryfikacyjny.   

Comments are closed.