farma fotowoltaiczna linia bezpośrednia do zakładu

Linie bezpośrednie a fotowoltaika – czy to wejdzie w życie?

16 czerwca Sejm uchwalił nowelizację Prawa energetycznego. Nowe przepisy dotyczą między innymi możliwości łączenia wytwórców prądu elektrycznego z odnawialnych źródeł energii z odbiorcami i pominięciem publicznej sieci dystrybucyjnej. Służyć ku temu mają tak zwane linie bezpośrednie. Nowe przepisy przyjęte przez Sejm mają na celu umożliwienie budowy wspomnianych linii. Rozwiązanie to ma otworzyć nowe możliwości w zakresie inwestycji w odnawialne źródła energii, a odbiorcy mają zyskać dostęp do tańszej energii elektrycznej. 

Przeczytaj także:

Czym są linie bezpośrednie?

Jak sama nazwa wskazuje, linie bezpośrednie to łączą bezpośrednio źródło energii elektrycznej, na przykład formę fotowoltaiczną, z odbiorcami albo przedsiębiorstwem energetycznym. Przedsiębiorcy mogą natomiast odebrany prąd elektryczny zużywać na własnych obiektach albo przesyłać dalej do podmiotów, które są zależne od odbiorców. Dzięki takiemu bezpośredniemu przesyłowi, energia elektryczna ze źródła trafia do odbiorcy z pominięciem sieci elektroenergetycznej. 

Linie bezpośrednie mają być zachętą dla inwestorów do stawiania na niewielkie jednostki wytwórcze oparte na OZE. Argumentem przemawiającym za tym podejściem ma być przede wszystkim brak formalności i opłat związanych z przyłączeniem instalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej, a także redukcja opłat związanych z dystrybucją energii do odbiorcy. 

Linie bezpośrednie bez zgody Urzędu Regulacji Energetyki

Jak już wspomniano, budowa bezpośrednich linii energetycznych będzie możliwa bez konieczności uzyskania zgody Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Potrzebne będzie jedynie zgłoszenie, na podstawie którego URE będzie mogło dokonać wpisu do rejestru. Istotne będzie to, że w zgłoszeniu trzeba będzie zawrzeć informacje o parametrach linii i dołączyć ekspertyzę, która będzie określać wpływ linii bezpośredniej na działanie sieci elektroenergetycznej. Co ważne, wykonanie ekspertyzy dotyczące linii nie będzie konieczne w przypadku pracy wyspowej i linii bezpośredniej łączącej jednostkę wytwórczą o mocy do 2 kW. W takiej sytuacji potrzebne będzie jedynie zgłoszenie, które ma zapewnić wpis do rejestru. URE będzie go dokonywać po stwierdzeniu prawidłowości złożonej dokumentacji. Jak podkreśla Ministerstwo Klimatu i Środowiska, takie rozwiązanie ma stanowić kompromis pomiędzy zachowaniem bezpiecznej pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego a uproszczeniem procedury administracyjnej. 

Linie bezpośrednie i ich współpraca z systemem elektroenergetycznym

Nowe prawo pozwala nie tylko zaopatrywać w energię odnawialną odbiorcy połączonego bezpośrednio z wytwórcą. W przypadku powstania nadwyżek energii, której odbiorca nie będzie w stanie skonsumować, będą one mogły trafiać do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Zgodnie z informacjami Ministerstwa Rozwoju i Technologii, żeby taka sytuacja była możliwa, producent prądu musi podlegać ogólnym zasadom w zakresie wydania nowych lub zmiany istniejących warunków przyłączenia do sieci. 

Jakie będą nowe opłaty?

Nowe przepisy określają także opłaty, jakie mają być naliczane w przypadkach, w których odbiorcy będą wykorzystywać energię elektryczną z sieci, aby pokryć własne zapotrzebowanie energetyczne. Mowa o tak zwanej opłacie solidarnościowej, której celem ma być uzupełnienie kosztów stałych, niepokrytych innymi składnikami taryfy, opłaty jakościowej i opłaty mocowej:

Linie bezpośrednie to bardzo istotny element transformacji energetycznej naszego kraju. Dzięki nim przedsiębiorcy w dużo łatwiejszy i tańszy sposób będą mogli korzystać z OZE, by zaspokajać swoje energetyczne potrzeby. Jestem pewien, że znaczące uproszczenia w ich tworzeniu spowodują, że wiele firm, które do prowadzenia swojej działalności potrzebują dużo energii, przychylniejszym okiem spojrzy na możliwości, jakie dają farmy fotowoltaiczne czy wiatrowe.

Dodatkowe regulacje w nowelizacji ustawy Prawo energetyczne

Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne przewiduje zmiany nie tylko w obszarze linii bezpośrednich. Uwzględnia ona także możliwość rozliczania się odbiorców energii zgodnie z ceną dynamiczną. Ponadto nowe prawo zawiera również rozwiązania istotne dla spółdzielni energetycznych, agregatów oraz podmiotów oferujących usługi redukcji popytu.

Comments are closed.