Podczas instalacji systemów fotowoltaicznych zasadnicze znaczenie ma wybór odpowiedniej firmy z bogatym doświadczeniem w tej branży. Dlaczego? Specjaliści od fotowoltaiki mają wiedzę oraz umiejętności, które pozwalają na optymalne umiejscowienie paneli PV, aby zapewnić maksymalną efektywność energetyczną, czego efektem będą znaczne oszczędności w rachunkach za prąd. Podczas projektowania takiej instalacji kluczowym aspektem jest minimalizacja ryzyka zacienienia modułów, ponieważ ich ekspozycja na światło słoneczne przekłada się na ilość wytwarzanej energii. W jaki więc sposób zacienienie paneli może wpływać na ich wydajność i jak sobie poradzić z tym problemem?
Przeczytaj także:
Magazyn energii czy agregat prądotwórczy? Co będzie lepszym rozwiązaniem?
Jak postępować w przypadku pożaru instalacji fotowoltaicznej?
Jak zacienienie paneli fotowoltaicznych wpływa na ich wydajność?
Wpływ na efektywność instalacji fotowoltaicznych ma nawet niewielkie zacienienie ogniw, co może skutkować zmniejszoną produkcją energii elektrycznej. W przypadku szeregowych połączeń modułów PV, które znane są jako połączenia stringowe, wydajność energetyczna zacienionego panelu wpływa na pozostałe elementy instalacji w szeregu, co prowadzi do niepełnego wykorzystania ich potencjału produkcyjnego. Mniejsze nasłonecznienie paneli skutkuje ich większym nagrzewaniem się, a to z kolei ogranicza się poprzez zastosowanie diod bocznikujących. Mimo że mają one za zadanie wyłącznie z szeregu modułów z niższą wydajnością to nie zawsze działają w pełni skutecznie. Rozwiązaniem, które umożliwia uniknięcie tych problemów jest zastosowanie optymalizatorów. Dzięki nim każdy panel fotowoltaiczny może pracować niezależnie, dzięki czemu minimalizuje się negatywne skutki zacienienia.
Czy da się całkowicie uniknąć zacienienia fotowoltaiki?
Przy projektowaniu instalacji fotowoltaicznej należy uwzględniać wpływ, jaki może mieć nawet niewielkie zacienienie wywołane przez gałęzie drzew, inne budynki czy też kominy, które się na nich znajdują. Szeregowe połączenie ogniw sprawia, że cień padający na część instalacji może zaburzać jej efektywność. Warto także dodać, że instalowanie paneli od strony północnej jest niewskazane z uwagi na niewielkie nasłonecznienie, które jest nie wystarczające do efektywnego generowania energii. Jeśli dodatkowo zostaną one czym przysłonięte, to z dużą dozą prawdopodobieństwa nie będą one w stanie spełnić wymagań dotyczących zapotrzebowania na prąd danego gospodarstwa domowego. Czy zatem należy całkowicie zrezygnować z orientacji północnej? Instalator posługujący się odpowiednim oprogramowaniem jest w stanie wykazać jaka ilość energii może zostać uzyskana z orientacji północnej jeśli nachylenie dachu w kierunku północnym nie przekracza 15 stopni. Optymalnym rozwiązaniem jest więc montaż paneli skierowanych na południe, co zapewnia najlepsze warunki nasłonecznienia. W sytuacji, gdy orientacja południowa nie jest możliwa, alternatywne kierunki to wschód lub zachód. Wchodzący od 1 lipca 2024 roku system rozliczeń godzinowych będzie premiował te inwestycje, których montaż został odpowiednio przemyślany. Warto tutaj skorzystać z doświadczonej firmy, która będzie potrafiła wykazać zależność pomiędzy produkcją energii jej zużyciem i eksportem do sieci po odpowiedniej cenie.
Należy również zwrócić uwagę na kąt nachylenia paneli, ponieważ nieodpowiedni może obniżyć wydajność uzysku energii aż o 20%. Wybierając kierunek, w którym moduły będą skierowane ważne jest, aby priorytetowo potraktować kwestię zacienienia. Nie można mimo wszystko wybierać kierunku północnego, jeśli przez to wydajność instalacji nie będzie w stanie pokryć zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego. W przypadku dachów o nietypowej konstrukcji, które wymagają umieszczenia instalacji zwróconej w różnych kierunkach, istotne jest zaprojektowanie systemu w taki sposób, aby zapewnić równomierne nasłonecznienie paneli PV. W takich sytuacjach istotny jest również dobór odpowiedniego falownika, który umożliwi efektywną pracę instalacji pomimo zróżnicowanego ułożenia modułów.
W jaki sposób można zapobiec skutkom zacienienia paneli fotowoltaicznych?
Aby zminimalizować negatywny wpływ zacienienia na panele fotowoltaiczne, stosuje się diody bypass, znane również jako diody bocznikujące. Są one elementem, który umożliwia przepływ energii między ogniwami fotowoltaicznymi, jednocześnie omijając te, które są zacienione. Diody te są spolaryzowane w sposób odwrotny do ogniw fotowoltaicznych, co oznacza, że działają one w kierunku zaporowym. W sytuacji, gdy ogniwo zostaje zacienione, nie jest w stanie wyprodukować tyle energii, ile ogniwa wystawione na pełne nasłonecznienie. Generowane przez przesłonięte cieniem ogniwo ujemne napięcie, wynikające z przepływu prądu wstecznego, aktywuje diodę bypass, która przełącza się w kierunku przewodzenia. Dzięki temu prąd może swobodnie płynąć przez instalację, pomijając zacieniony element i nie powodując przy tym jego uszkodzenia. W nowoczesnych instalacjach fotowoltaicznych diody bypass zwykle aktywują się automatycznie w momencie detekcji zacienienia padającego na którekolwiek z ogniw.
Wpływ zacienienia na instalację PV – jak sobie z tym poradzić?
Podczas projektowania systemów fotowoltaicznych specjaliści z branży skupiają się na ty, aby instalacji fotowoltaiczna była jak najlepiej dopasowana do potrzeb inwestorów. Ponadto istotne jest to, aby już w fazie projektowania instalacji PV sprawdzić, które elementy otoczenia mogą prowadzić do zacieniania paneli. W przypadku, gdy całkowite uniknięcie tego zjawiska nie jest możliwe, projekt instalacji powinien zostać dostosowany tak, aby zapewnić, jak najbardziej równomierne nasłonecznienie, co może obejmować zastosowanie właśnie diod bocznikujących lub optymalizatorów. Firmy specjalizujące się w fotowoltaice, mające w swojej ofercie profesjonalne usługi, są przygotowane do radzenia sobie z wyzwaniami związanymi z takimi sytuacjami i mogą zaproponować optymalne rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. Jeśli więc szukasz firmy, która pomoże Ci dobrać i zamontować instalację fotowoltaiczną, to zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami!