magazyn energii fotowoltaika

Magazyn energii czy agregat prądotwórczy? Co będzie lepszym rozwiązaniem?

W dzisiejszych czasach istotne znaczenie ma dostęp do energii elektrycznej, która odgrywa ważną rolę prawie w każdym aspekcie życia ludzi na całym świecie. Umożliwia ona korzystanie z urządzeń elektrycznych, wykonywanie pracy, prowadzenie biznesu oraz gwarantuje bezpieczeństwo i komfort w codziennych czynnościach. Z różnych jednak przyczyn, takich jak awarie, wypadki czy niekorzystne warunki atmosferyczne, może dojść do przerw w dostawie prądu. W takich sytuacjach przydaje się posiadanie alternatywnego źródła energii, które zapewni dostawę energii do gospodarstwa domowego. Wśród popularnych rozwiązań w ostatnich latach można wymienić magazyny energii i agregaty prądotwórcze. Czym się różnią te urządzenia? Które będzie lepszym wyborem?

Przeczytaj także:

Dlaczego dodatkowy system zasilania gospodarstwa domowego jest ważny?

Szybkie i skuteczne reagowanie na brak prądu może okazać się kluczowe w wielu różnych sytuacjach. Utrata zasilania może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia, szczególnie w przypadku, gdy chodzi o osoby wymagające ciągłej opieki medycznej. Dzięki systemom awaryjnego zasilania takim, jak magazyny energii czy agregaty prądotwórcze, możliwe jest nieprzerwane dostarczanie energii elektrycznej. Warto zaznaczyć, że nabiera to szczególnego znaczenia na terenach wiejskich czy w przypadku odległych miejscowości, do których czas dojazdu służb ratunkowych jest z reguły dłuższy.

Systemy mają również ogromne znaczenie dla przedsiębiorstw oraz kluczowej infrastruktury, w tym szpitali, lotnisk czy stacji benzynowych. Bez ciągłego zasilania, funkcjonowanie wielu z nich byłoby znacząco utrudnione. Nawet dla indywidualnych użytkowników systemy awaryjnego zasilania mogą stanowić przydatne wyposażenie gospodarstwa domowego, gwarantując dostęp do prądu tam, gdzie jego dystrybucja jest ograniczona. Tym samym, właściwy wybór źródła energii, może być decydujący dla komfortu, bezpieczeństwa i funkcjonowania w różnych sytuacjach oraz aspektach życia ludzi.

Można więc stwierdzić, że sprawnie działający system awaryjnego zasilania zarówno w domu, jak i w przedsiębiorstwie, czy też instytucjach publicznych, może stanowić zabezpieczenie przed:

  • uszkodzeniem urządzeń elektronicznych i elektrycznych,

  • utratą danych, które nie zdążyły się zapisać w wyniku nagłego braku zasilania,

  • przestojami w procesach produkcyjnych w przedsiębiorstwach,

  • brakiem możliwości wykonywania niektórych prac,

  • niedostępnością tlenu lub zaprzestaniem działania specjalistycznych aparatur w placówkach medycznych,

  • konsekwencjami związanymi z brakiem ogrzewania, oświetlenia, czy też monitoringu.

Czym charakteryzują się magazyny energii?

Magazyny energii są stosunkowo nowymi rozwiązaniami, które zyskują na popularności. Co jednak ciekawe, pierwsze ich konstrukcje zaczynały być produkowane już w XIX wieku, kiedy zaczęto budować elektrownie szczytowo-pompowe. Obecnie, akumulatory do fotowoltaiki to urządzenia, które pozwalają gromadzić nadwyżki produkowanej energii elektrycznej, a następnie ją wykorzystywać w przypadku przerw w dostawach prądu lub w okresach, gdy jego produkcja nie pokrywa zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię. Dzięki temu magazyny energii stanowią alternatywę dla domów oraz przedsiębiorstw, które chcą zyskać większą niezależność od sieci energetycznej oraz poprawić auto konsumpcję. 

W skład magazynu energii wchodzi zestaw akumulatorów, które pozwalają przechowywać energię elektryczną w postaci stałej. Z reguły są to konstrukcje bateryjne z ogniwami litowo-jonowymi lub litowo-żelazowo-fosforanowy. Tego typu urządzenia działają na zasadzie konwersji energii elektrycznej pozyskiwanej z instalacji fotowoltaicznej w związki chemiczne. W przypadku, gdy ilość prądu produkowanego przez fotowoltaikę spada, zmagazynowana energia zastępuje brakującą ilość prądu. To z kolei przekłada się na zapewnienie ciągłości zasilania urządzeń elektrycznych. 

Głównym atutem akumulatorów do magazynowania energii jest ich ekologiczność, ponieważ nie emitują one szkodliwych gazów oraz cieplarnianych, wpływających na klimat. Ponadto urządzenia, w szczególności tworzone w nowej technologii, charakteryzują się długą żywotnością i nie wymagają regularnego serwisowania. Efektem są oczywiście korzyści dla samych użytkowników, którzy doceniają wygodę oraz niskie koszty eksploatacyjne. Na dodatek na rynku dostępne są magazyny, które mają różną pojemność. Dzięki temu można dostosować urządzenie do indywidualnych potrzeb. 

Należy przy tym wszystkim pamiętać o tym, że magazyny energii nie należą do najtańszych urządzeń, jednak z pomocą mogą tutaj przyjść dotacje rządowe. Tańsze zamienniki, sprzed kilku lat, nie są z kolei w stanie dostarczyć takiej samej ilości energii, jak agregaty prądotwórcze. Z tyłu głowy trzeba jednak mieć to, że nowoczesne urządzenia mają wysoką wydajność, sprawność i cechują się cichą pracą, a także konstrukcją, która umożliwia rozbudowanie magazynu w przyszłości. 

Przeczytaj także: Na jak długo wystarczy magazyn energii?

Czym są agregaty prądotwórcze?

Agregat prądotwórczy jest urządzeniem szczególnie przydatnym w przypadku wystąpienia nagłych przerw w dostawie prądu, które spowodowane mogą być awariami sieci elektroenergetycznej lub szczególnie trudnymi warunkami atmosferycznymi, mogącymi uszkodzić sieć. Działa on na zasadzie konwersji energii mechanicznej w elektryczną. Możliwe to jest dzięki pracy silnika spalinowego, napędzającego generator prądu, co pozwala produkować energię elektryczną. W wyniku spalania paliwa dochodzi bowiem do wprawiania w ruch wirnika prądnicy. Pozwala to zmienić strumień magnetyczny, czego efektem jest pojawienie się prądu elektrycznego w obwodzie. 

Główną zaletą agregatów prądotwórczych jest ich łatwość użycia i niezawodność. Mogą one dostarczyć dużą ilość energii elektrycznej w krótkim czasie, dzięki czemu mogą zasilać urządzenia elektryczne w domu lub w firmie w przypadku awarii sieci. Ponadto są to urządzenia mobilne, co sprawia, że są idealnym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych, jak również większych, czy przedsiębiorstw. Należy jednak pamiętać, że mają one także swoje wady. 

Przede wszystkim ich praca jest głośna, przez co bywają uciążliwe, a także emitują szkodliwe dla środowiska oraz zdrowia gazy. Ponadto koszt użytkowania takiego urządzenia jest często wyższy w porównaniu z magazynami energii. W przeciwieństwie do nich, agregaty prądotwórcze nie mają zdolności przechowywania nadmiaru energii.

Magazyn energii i agregat prądotwórczy – jakie są różnice?

Zdolność magazynu energii do jej przechowywania stanowi jego najważniejszy atut, umożliwiając wykorzystanie zgromadzonego prądu elektrycznego w dowolnym czasie i niezależnie od aktywności źródła energii. Taka energia może być pozyskana ze słońca, wiatru czy bezpośrednio z sieci energetycznej, a następnie skumulowana w bateriach. 

Akumulator może więc służyć jako awaryjne źródło energii w przypadku przerw w dostawie prądu lub gdy korzystanie z sieci staje się ekonomicznie nieopłacalne. W przeciwieństwie do tego, agregaty prądotwórcze bazują głównie na paliwach takich jak benzyna, olej napędowy czy gaz ziemny, co wymusza konieczność ich regularnego tankowania. Dodatkowo, po kilku godzinach pracy, urządzenia muszą zostać ponownie napełnione paliwem, co sprawia, że nie są one bezobsługowe. 

Kolejnym aspektem, jaki należy uwzględnić jest poziom generowanego hałasu. Można powiedzieć, że magazyny wcale go nie wytwarzają w trakcie pracy, co oznacza, że są wręcz idealne dla osób, które chcą cieszyć się spokojem i ciszą w swoim domu lub firmie. Agregaty prądotwórcze są z kolei o wiele głośniejsze, co oczywiście wiąże się z tym, że są one uciążliwe dla wielu osób, nie tylko użytkowników, ale także dla sąsiedztwa. 

Kolejnym czynnikiem do rozważenia jest żywotność i koszt urządzenia. Magazyn jest droższy w zakupie, ale można skorzystać z dotacji na OZE, dzięki którym można uzyskać dofinansowanie do realizacji inwestycji. Poza tym w dłuższej perspektywie czasu korzystanie z magazynów jest bardziej opłacalne, ponieważ nie trzeba ich uzupełniać paliwem.

Comments are closed.