Inżynierzy z branży OZE cały czas dążą do coraz większego uniezależniania się do zewnętrznych dostaw prądu od prosumenta. W dzisiejszych czasach najpopularniejszym urządzeniem do magazynowania prądu jest magazyn energii. Dzięki niemu można jeszcze lepiej wykorzystać wyprodukowaną z fotowoltaiki energię elektryczną. Ponadto zapewnia ono zasilanie awaryjne w przypadku awarii instalacji PV lub braku dostaw prądu od dystrybutora. Coraz częściej jednak pojawia się pytanie, na jak długo starczy taki akumulator? Jak długo bez dostaw prądu może zasilać dom magazyn energii?
Przeczytaj także:
Magazyn energii – od czego zależy jego żywotność?
Wpływ na to, na jak długo starczy magazyn energii ma wiele różnych czynników. Z trudem jest więc udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Najważniejszym aspektem jest pojemność akumulatora wyrażona w kWh i zapotrzebowanie gospodarstwa domowego lub innego obiektu budowlanego na energię elektryczną. W sieci można nawet znaleźć dedykowane kalkulatory, które po wpisaniu odpowiednich danych wyliczają przybliżony czas, przez jaki będzie efektywnie pracował magazyn energii. Ponadto trzeba mieć na uwadze także czynnik finansowy. Pojemniejsze i wydajniejsze urządzenia są znacznie droższe. Poza tym należy jeszcze uwzględnić:
technologię wykonania – najpowszechniejsza to Li-Ion,
sprawność magazynowania energii – procent strat generowanych podczas użytkowania,
żywotność urządzenia – parametr określa przybliżony czas, jak długo magazyn starczy bez wyraźnej utraty swoich właściwości,
moc nominalna – parametr określający, przy jakiej mocy urządzenie będzie pracować zgodnie z zaleceniami producenta.
Na ile wystarczy magazyn energii elektrycznej?
Mimo iż technologii magazynowania energii jest wiele, a inżynierowie wciąż eksperymentują, zastosowanie komercyjne znalazły przede wszystkim akumulatory elektrochemiczne. Urządzenia te działają dzięki ładującym i rozładowującym się ogniwom. W ich produkcji wykorzystuje się pierwiastki chemiczne. Na rynku zdecydowanie przeważają magazyny w technologii Li-Ion. Tego typu rozwiązanie cenione jest przede wszystkim za swoje zalety, między innymi za bardzo dużą ilość cykli ładowania i brak efektu pamięci baterii. Trzeba jednak mieć świadomość, że wiąże się ono także z pewnymi ograniczeniami. Najwyraźniejszym jest pojemność, a ta z kolei przekłada się na to, na ile starczy magazyn.
Oczywiście, można wyobrazić sobie akumulator, który tylko ładowałby się w letnich miesiącach, a rozładowywał w zimie. Dzięki temu można by było uzyskać pełną niezależność energetyczną. W praktyce jednak takie rozwiązanie nie za bardzo miałoby sens. Otóż urządzenie musiałoby zajmować bardzo dużo miejsca, a jego koszty przekraczałyby korzyści z inwestycji. Ponadto problemem byłoby także zjawisko samorozładowywania akumulatora, które w technologii Li-Ion sprawia, iż generowana jest strata 3 procent energii na miesiąc.
Obecnie najbardziej opłacalne jest zastosowanie magazynów energii w taki sposób, że ładują się one w dzień a rozładowują w nocy. Oznacza to, że pojemność magazynu energii starczy maksymalnie na kilkanaście godzin działania. Dostępne na rynku są także większe pojemności tych urządzeń, ale znajdują one swoje zastosowanie w inwestycjach komercyjnych. Przede wszystkim są one drogie, większych gabarytów, a domowa instalacja fotowoltaiczna nie byłaby ich w stanie naładować.
Na jak długo wystarczy pojemność magazynu energii 5 kWh i 10 kWh?
Oczywiście można tutaj podać tylko przybliżone wartości, ponieważ jak zostało to wcześniej wspomniane – wpływa na to szereg czynników. Dla średniej wielkości domu jednorodzinnego, którego autokonsumpcja wynosi 18 kWh, magazyn o pojemności 5 kWh wystarczy na około 6 godzin działania urządzeń domowych. Pozwala to np. na ich użytkowanie w krótkie letnie noce. Urządzenie będzie również dobrze radzić sobie wiosną i jesienią, ale w razie intensywnej eksploatacji szybciej się rozładuje. Natomiast magazyn o pojemności 10 kWh, który uznawany jest za średniej klasy, wystarczy do zasilania gospodarstwa domowego przez kilkanaście godzin. Nadają się one do dużych domów, w których mieszka większa rodzina.
Magazyn energii – jak długo będzie działać? Podsumowanie
Akumulatory, które obecnie są dostępne w sprzedaży to urządzenia, które stają się powoli podstawowym elementem zestawów fotowoltaiki domowej. Popularne baterie o pojemności 5 i 10 kWh wystarczą na kilka lub kilkanaście godzin. Widełki są szerokie, bo w rzeczywistości sprawa nie jest prosta. Najlepiej analizę wyboru odpowiedniego urządzenia zlecić profesjonalnej firmie, która wykona niezbędne pomiary. Decydując się na naszych specjalistów zyskuje się pewność, że dobrane urządzenia będą ze sobą perfekcyjnie współpracować i stworzą ekonomiczny system zasilania z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.