Instalacje fotowoltaiczne generują największe oszczędności wtedy, kiedy produkowana z nich energia elektryczna jest zużywana na bieżąco. Konieczne w tym celu jest racjonalne zarządzanie energią elektryczną i zapotrzebowaniem na nią w gospodarstwie domowym. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystywanie urządzeń, które pobierają najwięcej prądu w czasie bezpośredniej produkcji. W ten sposób można sprawić, że autokonsumpcja energii elektrycznej będzie większa.
Przeczytaj także:
Co to jest autokonsumpcja energii elektrycznej z fotowoltaiki?
Autokonsumpcja energii z fotowoltaiki to inaczej mówiąc zużywanie wygenerowanego prądu na bieżąco. Należy ją pojmować jako stosunek energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną do energii zużywanej na bieżąco. Zazwyczaj roczny poziom autokonsumpcji wynosi między 20 a 30 procent. W zdecydowanej większości w ciągu dnia przebywa się poza domem, co oznacza, że konsumpcja prądu z fotowoltaiki jest wyższa w godzinach wieczornych. Wtedy najczęściej uruchamiane są takie sprzęty jak zmywarki, kuchenki, pralki, czy telewizory. Jednocześnie też po zmroku do zasilania urządzeń elektrycznych wykorzystywany jest prąd pobierany z sieci zewnętrznej, gdyż instalacja PV go nie produkuje.
Autokonsumpcja energii z fotowoltaiki – jak zwiększyć?
Właściciele instalacji fotowoltaicznych powinni wiedzieć, że zwiększenie autokonsumpcji energii powinni zacząć od zmiany nawyków. Warto planować prace domowe, do których niezbędny jest prąd, w godzinach, kiedy produkcja prądu jest najwyższa. Pralka, suszarka czy zmywarka to nie wszystkie urządzenia, których pracę można zaplanować na okres największej produkcji energii przez instalację. Można w ten sposób planować także prace remontowo-budowlane, koszenie trawy, czy ładowanie akumulatorów.
Magazynowanie energii na dwa sposoby
Najbardziej oczywistym sposobem zwiększenia autokonsumpcji z fotowoltaiki jest magazynowanie prądu, a w szczególności nadwyżek energii, które powstają podczas pików produkcyjnych i wykorzystywanie go w okresach większego zapotrzebowania na energię przez gospodarstwo domowe, kiedy panele słoneczne nie pracują. Magazynowanie może odbywać się na dwa sposoby:
magazyn energii – w ustawionych przydomowych akumulatorach,
magazyn ciepła – prosta modernizacja instalacji elektrycznej pozwala skierować nadmiar energii do zasilenia grzałki bojlera, który utrzyma temperaturę do wieczora, gdy domownicy zużywają najwięcej ciepłej wody.
Elektryczne systemy chłodzenia
Jeśli ktoś zamierza systemowo zwiększać autokonsumpcję wyprodukowanej energii, może np. zamontować klimatyzację. Inwestycja w tego typu urządzenia pozwala zwiększyć zużycie energii w okresie letnim, kiedy poziom autokonsumpcji jest najmniejszy. Ponadto klimatyzator może także ogrzewać pomieszczenia w okresach przejściowych. Natomiast właściciele samochodów elektrycznych mogą wykorzystać odnawialne źródła energii do zasilania ładowarki do auta. Ponadto pompa ciepła może służyć nie tylko do ogrzewania, ale również chłodzenia pomieszczeń.
Wykorzystanie urządzeń akumulatorowych
Warto zastanowić się także nad elektromobilnością, która pozwala zwiększyć autokonsumpcję z fotowoltaiki. Można zamienić pojazdy spalinowe na elektryczne. Poza tym świetnym rozwiązaniem jest szersze wykorzystanie elektronarzędzi. Można je ładować w momencie, gdy fotowoltaika produkuje największą ilość energii. Dzięki temu znacznie obniża się zapotrzebowanie na energię pobieraną z sieci energetycznej.
Odpowiednie planowanie pracy systemów Smart Home
W dzisiejszych czasach coraz powszechniejsze stają się inteligentne domy z różnego rodzaju programatorami i urządzeniami, którymi można sterować i zarządzać ich czasem pracy. Optymalną porą do ich załączania się będą godziny popołudniowe w słoneczne dni. Warto także świadomie stosować ładowarki, a w szczególności stacje ładowania samochodów. Jeśli jest to możliwe, to dobrą praktyką jest korzystanie z tych urządzeń w pikach produkcji energii.
Odpowiedni dobór mocy instalacji fotowoltaicznej
Kluczowe znaczenie do zwiększenia autokonsumpcji energii z fotowoltaiki ma odpowiednio dobrana liczba i wydajność paneli słonecznych. Ogólna zasada mówi, że moc instalacji powinna być równa rocznemu zapotrzebowaniu na prąd przez gospodarstwo domowe. Należy jednak pamiętać, że pobór prądu przez urządzenia elektryczne nie jest cały czas taki sam, podobnie zresztą jak wartości produkcji energii z fotowoltaiki. Wyniki są rozbieżne, bo pik produkcji przypada w godzinach popołudniowych, gdy domownicy przebywają w pracy, czy szkole. To z kolei sprawia, że zapotrzebowanie znacząco spada. Z kolei szczytowe zapotrzebowanie na energię dotyczy godzin popołudniowych i wieczornych, gdy produkcja prądu w ogniwach ustaje.
Jak zwiększyć autokonsumpcję energii z instalacji fotowoltaicznej? Podsumowanie
Jeśli nie zastosuje się proponowanych rozwiązań, większość wyprodukowanej energii trafi do sieci energetycznej. Jeżeli roczna wydajność systemu PV jest zbliżona do średniego rocznego zapotrzebowania na prąd, to autokonsumpcja znacznie się poprawia. Ostateczną moc instalacji PV lepiej skonsultować z naszym specjalistą od fotowoltaiki. Każdy sposób na zwiększenie autokonsumpcji przynosi korzyści dla budżetu domowego. Równie istotne jest to, że każde urządzenie zasilane OZE przyczynia się do ograniczenia wydobycia i spalania paliw kopalnych, czyli degradacji środowiska naturalnego, które nas otacza.