Inwestorzy, którzy decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej, doskonale wiedzą, że jednym z najważniejszych czynników, jakie powinni wziąć pod uwagę jest ekspozycja dachu na promienie słoneczne. Montaż instalacji PV można przeprowadzić tylko na połaciach dachowych, które są sprawdzone i dobrze przygotowane pod realizacji przedsięwzięcia. Jeśli jednak dach danej nieruchomości nie gwarantuje wystarczającej ekspozycji paneli PV na działanie promieni słonecznych albo kiedy jego budowa umożliwia montaż paneli fotowoltaicznych, należy wybrać inne ich umiejscowienie, jak na przykład na gruncie. Jak można sprawdzić dach pod instalację fotowoltaiczną?
Przeczytaj także:
Dach idealny pod montaż instalacji fotowoltaicznej – czy istnieje?
Tak zwany dach idealny jest w rzadkością, ponieważ z reguły inwestorzy, jak również firmy budowlane decydują się na tradycyjne konstrukcje dachowe. Co jednak istotne, systemy fotowoltaiczne z roku na rok zyskują coraz większą popularność, co niejako sprawia, że projekty nieruchomości ulegają zmianom. Można więc być pewnym, że z czasem konstrukcje dachów będą również dostosowane pod wymagania instalacji fotowoltaicznych.
Na co zwrócić uwagę, sprawdzając dach pod instalację fotowoltaiczną?
Planując montaż fotowoltaiki, kluczowe jest zwrócenie uwagi na orientację dachu względem stron świata, budowę i jego stan oraz nośność więźby dachowej. Równie ważne jest uwzględnienie takich elementów, jak lukarny, ich rozmieszczenie oraz ilość spadów połaci. Znaczące jest także sprawdzenie, czy powierzchni dachu nie zacieniają inne budynki oraz określenie, ile miejsca na niej można przeznaczyć na montaż ogniw PV. Inne elementy architektoniczne, takie jak wywietrzniki, kominy czy okna dachowe, również mogą wpływać na konfigurację i rozmieszczenie instalacji fotowoltaicznej.
Orientacja dachu
Na stronach internetowych, wykorzystując mapy i zdjęcia satelitarne, można sprawdzić dokładny kierunek ustawienia dachu. Bardzo istotny jest również region kraju, w jakim będzie miała znajdować się instalacja fotowoltaiczna. Przykładem może tutaj być ustawienie paneli fotowoltaicznych w kierunku południowym, które uznawane jest za idealne. Moduły znajdujące się na takich połaciach będą produkować energię elektryczną ze słońca przez cały dzień. Mimo tego, że większość prądu będzie wytwarzana z ogniw ustawionych na połaci południowej, to jednak panele ustawione na zachodniej części będą produkować najwięcej prądu po południu. Szerzej temat fotowoltaiki wschód – zachód opisujemy w artykule Kiedy warto zdecydować się na fotowoltaikę wschód-zachód?
Kąt nachylenia dachu
W przypadku, gdy warunki techniczne dają taką możliwość, to instalacje fotowoltaiczne montuje się pod kątem 20-30 stopni na południu Polski oraz 25-35 stopni na północy. Przy takim kącie nachylenia dachu, ilość produkowanej prądu będzie optymalna. Jeżeli na budynku nie ma odpowiedniego kąta, można go stworzyć za pomocą konstrukcji wsporczej pod panele fotowoltaiczne, aby ustawić moduły odpowiednio dla danej szerokości geograficznej. Dopuszczalne jest również pochylenie dachu pod fotowoltaikę mieszczące się w granicach 15-60 stopni oraz odchylenie od południa w granicach około 45 stopni. Nie jest to bowiem uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia. Korzyści finansowe z większego uzysku będą zniwelowane większymi kosztami dostosowania konstrukcji wsporczej i montażu modułów fotowoltaicznych na połaci dachu.
Powierzchnia dachu
Typowa instalacja fotowoltaiczna montowana w Polsce ma moc 5 kW. W zależności od rodzaju i mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych, na cały system składa się na przykład 16 modułów o mocy 315 W każdy. Powierzchnia pojedynczego elementu wynosi około 1,65 m2, co oznacza, że do całej instalacji potrzebna będzie powierzchnia wynosząca 26,4 m2. Panele mogą być instalowane w orientacji pionowej lub poziomej, natomiast należy mieć na uwadze fakt, że mają one stały wymiar i niezbędne jest ich odpowiednie umieszczenie na dachu.
Zacienienie
Mikroinstalacja fotowoltaiczna nie będzie w pełni sprawna, jeśli dom będzie znajdował się na zacienionej działce. Cień np. od drzewa może sprawiać, że instalacja będzie działać mniej wydajnie.
Przeczytaj także: Czym jest audyt fotowoltaiczny i po co go robić?
Wiek konstrukcji dachu
Przed zamontowanie paneli fotowoltaicznych, należy również uwzględnić wiek dachu i to, czy nie należałoby przeprowadzić jego remontu. Dlaczego jest to takie istotne? Otóż większość zestawów fotowoltaiki dla domów oferowanych jest z 25-letnią gwarancją. Należy więc zastanowić się, czy przed upływem tego czasu dach nie będzie wymagał remontu. To z kolei będzie wiązało się z demontażem i ponowną instalacją paneli fotowoltaicznych, co znajdzie swoje odbicie w kosztach.
Rodzaj pokrycia dachowego
Panele fotowoltaiczne mogą być montowane na większości rodzajów pokryć dachowych. Niemniej, przy różnych materiałach oraz konstrukcjach może się do przełożyć na ilość prac montażowych i nakłady finansowe. Jednym z najpopularniejszych jest pokrycie kompozytowe. Takie dachy zawierają włókno szklane albo celulozę, wyróżniające się elastycznością i trwałością. Sprawia to, iż jest to jedno z najlepszych rozwiązań, jeśli chodzi o sam montaż. Co istotne, na różnych materiałach stosuje się różne techniki montażu. Na przykład na dachu pokrytym blachą na rąbek stosuje się zaciski do rąbka dachowego. W przypadku dachów płaskich najczęściej stosuje się pokrycie bitumiczne i żwirek. Na tego rodzaju dachach montuje się panele na dedykowanym stelażu, aby zapewnić im odpowiednie pochylenie. To oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Kiedy montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu jest niemożliwy lub trudny do wykonania?
Jeśli połać dachu odchyla się w kierunku północnym od osi wschód-zachód lub jej konstrukcja znacząco utrudnia montaż instalacji fotowoltaicznej, koszty montażu wzrastają, a możliwa moc do uzyskania z instalacji maleje. Zacienienia na połaci dachu czy obecność elementów takich jak okna dachowe, lukarny czy wywietrzniki mogą dodatkowo utrudniać montaż paneli fotowoltaicznych. W takich sytuacjach zachodzi potrzeba grupowania modułów, aby zapewnić ich jak największą ekspozycję na promienie słoneczne. W przypadku, gdy dach budynku ma zbyt małą powierzchnię, poniżej 5 m2, odpowiednią do instalacji paneli fotowoltaicznych, lepszym rozwiązaniem jest rozważenie ich montażu na gruncie lub na dachu innego obiektu. Podobnie można postąpić w przypadku niewystarczającej nośności dachu.
Jak sprawdzić dach pod instalację fotowoltaiczną? Podsumowanie
Podczas dobierania instalacji fotowoltaicznej do potrzeb gospodarstwa domowego istotna jest nie tylko wielkość, ale także stan techniczny dachu. Ponadto należy uwzględnić takie aspekty, jak kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych na dachu, czy też rodzaj pokrycia. Jeśli chcesz zainstalować fotowoltaikę na swoim dachu, ale nie wiesz, jak dopasować odpowiednie rozwiązanie do swoich potrzeb oraz możliwości, skorzystaj z konsultacji z naszymi specjalistami.