rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

Czy można rozbudować instalację fotowoltaiczną?

Odnawialne źródła energii wykorzystywane są w codziennym życiu na coraz szerszą skalę. Osoby, które zainwestowały w rozwiązania pozyskujące energię ze słońca i zobaczyły, jakie oszczędności może generować dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna, zaczynają się zastanawiać nad tym, czy można ją dodatkowo rozbudować. Przy podejmowaniu takiej decyzji bardzo duże znaczenie ma fakt, że wykorzystanie darmowej energii wiąże się nie tylko z generowaniem wspomnianych oszczędności, ale również ze świadomością odpowiedzialności za otaczające ludzi środowisko naturalne. Czy w takim razie, jest możliwości rozbudowy fotowoltaiki? Ile paneli fotowoltaicznych można dołożyć do istniejącej już instalacji?

Przeczytaj także:

Czy jest możliwa rozbudowa instalacji fotowoltaicznej?

Montaż pierwszych instalacji fotowoltaicznych nie jest często realizowany na maksymalną możliwą skalę, co wynika z obaw o ich efektywność i ewentualne problemy eksploatacyjne. Inwestorzy, którzy jednak zdecydują się na postawienie instalacji PV, dostarczającej darmowy prąd do ich gospodarstwa domowego, często zaczynają poszukiwać sposobów na jej powiększenie. Taka decyzja wymaga jednak szczegółowej analizy w różnych aspektach. 

Kluczowe jest zaprojektowanie każdej instalacji fotowoltaicznej pod kątem indywidualnych potrzeb klienta i gospodarstwa domowego, lokalizacji oraz mocy, co oznacza, że każda ingerencja, jak na przykład rozbudowa, powinna być dokładnie przemyślana. Najlepszym rozwiązaniem jest w takim przypadku skorzystanie z usług specjalistów. Samodzielna rozbudowa instalacji PV przez osoby bez doświadczenia może skutkować tylko wydatkiem pieniędzy, który nie przełoży się na to, że rachunki za prąd ulegną znacznemu zmniejszeniu. Ponadto istnieje ryzyko, że źle dobrany osprzęt wywoła po prostu awarię całej instalacji PV. 

Rozbudowa instalacji PV a wybór dodatkowego osprzętu

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej nie zawsze polega na dodawaniu kolejnych paneli PV. Tego typu dodatkowa inwestycja ma sens tylko wtedy, gdy urządzenia wchodzące w skład całego systemu na to pozwalają. Chcąc zainstalować dodatkowe panele fotowoltaiczne, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy posiada się falownik dysponujący odpowiednią mocą. Inwerter to urządzenie, które pełni niezwykle istotną funkcję. Od strony technicznej konwertuje prąd stały generowany przez panele na prąd zmienny kompatybilny ze standardową siecią elektryczną. Dzięki temu energia elektryczna produkowana przez panele może zostać wykorzystana do zasilania domowych urządzeń elektrycznych. Co jednak istotne,  jeśli falownik nie jest odpowiednio dostosowany do wielkości instalacji, może nie poradzić sobie z przetwarzaniem dużej ilości prądu stałego.

Jaki inwerter wybrać do rozbudowy fotowoltaiki?

Jeśli okaże się, że w instalacji fotowoltaicznej znajduje się falownik o zbyt małej mocy, aby możliwe było dołożenie kolejnych paneli PV, niezbędna będzie jego wymiana na mocniejszy model lub dokupienie kolejnego urządzenia. Warto jednak podkreślić, że sama moc nie, a na rynku dostępne są różnego rodzaju urządzenia, cechujące się innymi właściwościami technicznymi. Wśród nich wymienić można:

  • inwerter sieciowy – pozwalają one oddawać nadwyżkę energii elektrycznej do sieci,

  • inwerter “OFF-Grid”  – wymagają montażu akumulatorów w celu gromadzenia energii, ponieważ nie oddaje nadwyżek produkcji prądu do sieci,

  • inwerter hybrydowy – współpracuje z siecią energetyczną, pozwala również na ładowanie magazynu energii.

W przypadku, gdy instalacja fotowoltaiczna nie pokrywa całości zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną, nie ma potrzeby zaopatrywania się w falownik on-grid. Jeśli jednak planowana rozbudowa będzie uwzględniała większą moc instalacji fotowoltaicznej, przekraczającą wspomniane zapotrzebowanie, konieczne okaże się wyposażenie w inwerter pozwalający oddawać nadwyżkę prądu do sieci. 

Rozbudowa istniejącej instalacji fotowoltaicznej a nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej

Współpraca z operatorem sieci energetycznej polega na oddawaniu nadwyżek prądu do sieci, a w momencie potrzeby korzystania z energii “kupionej” od operatora w proporcji wyrównującej oddaną nadwyżkę. Co jednak istotne, operator nie może wychodzić w tym przypadku “na zero”. Dlatego też wyrównuje on maksymalnie do 80 procent nadwyżki, ale może być i nawet 70 procent. Uzależnione to jest bowiem od wielkości posiadanej instalacji fotowoltaicznej. Mimo wszystkie jest to oczywiście opłacalne rozwiązanie i pozwala nie martwić się o to, że ewentualne nadwyżki prądu zostaną zmarnowane. Znaczenie tej współpracy jest szczególnie istotne w Polsce, gdzie efektywność pracy instalacji fotowoltaicznych waha się w zależności od pory roku.

Istnieje jednak jeszcze jedno rozwiązanie, dedykowane osobom, które nie chcą oddawać nadmiaru wyprodukowanego prądu do sieci energetycznej. Mowa oczywiście o magazynach energii, w których gromadzone są wspomniane nadwyżki. Następnie, w przypadku zmniejszonej produkcji prądu, zmagazynowaną energię elektryczną można wykorzystać na bieżące potrzeby funkcjonowania gospodarstwa domowego. 

Ile można dołożyć paneli fotowoltaicznych?

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej często wiąże się z koniecznością znalezienia miejsca na kolejne panele. Kluczowe jest zapewnienie odpowiednich stelaży, które można zamontować na dachu lub w innych miejscach, do których przez większość dnia docierają promienie słoneczne. Z reguły ilość wolnego miejsca na dachu jest wystarczająca do tego, aby dołożyć kolejne panele PV. Jeśli jednak jest inaczej, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby dołożyć moduły na konstrukcji na gruncie. Wtedy wykorzystuje się do tego specjalne stelaże wolnostojące. 

Mimo że rozbudowa instalacji fotowoltaicznej może wydawać się atrakcyjnym rozwiązaniem, to jednak istotnym czynnikiem jest prawidłowe umiejscowienie paneli względem stron świata. Jeśli nie będą one mogły być zamontowane w optymalnej pozycji, rozbudowa może okazać się nieopłacalna, ponieważ panele nie osiągną oczekiwanej wydajności. Dlatego też, rozważają zwiększenie instalacji fotowoltaicznej, najlepiej skonsultować taką możliwość ze specjalistami. Nasi fachowcy z przyjemnością doradzą w wyborze optymalnego rozwiązania, jak również zajmą się montażem paneli i dodatkowego osprzętu.

Comments are closed.