pompa ciepła fox air 9 kw czynnik r290

Jak działa inwerterowa pompa ciepła?

Inwerterowa pompa ciepła oznacza, że w jej konstrukcji zastosowano inwerterową sprężarkę. Tego typu urządzenia stosowane są najczęściej w pompach typu powietrze-woda, ponieważ ich wydajność jest uzależniona od temperatury powietrza. Sprężarki inwerterowe kontrolują pracę pompy ciepła, która powinna charakteryzować się krótkim czasem reakcji na zmiany temperatury na zewnątrz budynku oraz płynnie dostosowywać moc do zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową i ogrzewanie. Jak działa inwerterowa pompa ciepła? 

Przeczytaj także:

Czym jest inwerterowa pompa ciepła?

Jak już zostało wspomniane, inwerterowa pompa ciepła to tylko nazwa potoczna. Chodzi o sprężarkę, jaka jest w niej zamontowana. Takie urządzenie pozwala płynnie regulować urządzenie, co w dużym stopniu różni je od klasycznych modeli. Korzystanie ze standardowej pompy ciepła wyposażone w sprężarkę typu on/off cechuje się pewnymi niedogodnościami. Regulator może je tylko włączyć albo wyłączyć, ale nie ma możliwości regulowania ich mocy. Z kolei inwerterowa pompa ciepła to zaawansowana wersja tradycyjnej pompy, która jest wyposażona w technologię inwerterową pozwalającą na dynamiczne dostosowywanie mocy pracy urządzenia do aktualnych potrzeb. Dzięki temu działa ono bardziej efektywnie, oszczędzając energię i dostarczając ciepło w sposób bardziej zrównoważony, niezależnie od zewnętrznych warunków pogodowych. 

Jakie rodzaje sprężarek stosuje się w pompach ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, które doczekały się już wielu modyfikacji. Różnią się od siebie pod wieloma względami, a jedną z takich głównych różnic jest rodzaj zastosowanej sprężarki. W pompach ciepła można więc znaleźć:

  • Sprężarka tłokowa (recyprokacyjna) – jest to tradycyjny typ sprężarki, w którym tłok porusza się w górę i w dół w cylindrze, spręża on czynnik chłodniczy. Są one nieco mniej efektywne niż niektóre nowocześniejsze typy sprężarek, ale nadal są popularne w wielu aplikacjach z uwagi na ich prostotę i niezawodność.

  • Sprężarka rotacyjna (rotorowa) – wykorzystuje dwa wirujące elementy, które przemieszczają i sprężają czynnik chłodniczy. Są one często stosowane w małych i średnich systemach z uwagi na ich kompaktowe rozmiary i ciche działanie.

  • Sprężarka inwerterowa – nie jest to odrębny rodzaj sprężarki pod względem konstrukcji, ale raczej odnosi się do technologii sterowania. Sprężarki inwerterowe regulują prędkość pracy w odpowiedzi na zapotrzebowanie na ciepło, co prowadzi do lepszej efektywności i oszczędności energii.

  • Sprężarka spiralna (scroll) – wykorzystuje dwa spiralne elementy, z których jeden jest nieruchomy, a drugi porusza się w sposób ekscentryczny, sprężają one czynnik chłodniczy. Sprężarki spiralne są cichsze i bardziej efektywne niż tradycyjne sprężarki tłokowe.

Sprężarki tłokowe, a także spiralne można z powodzeniem stosować w pompach ciepła typu solanka-woda. W przypadku modeli powietrze-woda lepszym rozwiązaniem będą sprężarki inwerterowe, które w związku z większą zmiennością warunków pracy wynikających ze zmienności temperatury powietrza, pozwalają na lepszą regulację wydajności.

Jak działa inwerterowa pompa ciepła?

W odróżnieniu od klasycznych pomp ciepła, modele ze sprężarką inwerterową nie tracą sprawności w momencie regulacji ich wydajności pracy. Jak to jest możliwe? Wszystko to jest zasługą zmiany częstotliwości i amplitudy prądu. Do urządzenia dostarczany jest prąd zmienny, który w przekształtniku zamieniany jest na prąd trójfazowy. Pozwala to na optymalny dobór częstotliwości oraz amplitudy, regulując obroty sprężarki. Inwerterowa regulacja pozwala dostosować moc grzewczą urządzenia do aktualnego zapotrzebowania na moc cieplną gospodarstwa domowego, nie powodując zbędnych nadwyżek ciepła. 

Kiedy zaleca się wybór pompy ciepła ze sprężarką inwerterową?

Inwerterowe pompy ciepła zaleca się montować w przypadku, gdy chce się regulować temperaturę w każdym pomieszczeniu oddzielnie. W tym celu w pokojach montuje się dodatkowo termostaty. Jeśli więc w jednych pomieszczeniach ustawi się większą temperaturę, a w innych mniejszą, to w momencie, gdy w tych drugich zostanie osiągnięta żądana temperatura, ogrzewanie przestaje działać. Z kolei w tych, gdzie wymagana jest wyższa temperatura, ciepło nadal będzie dostarczane. Jeśli więc całe gospodarstwo domowe potrzebuje 10 kW ciepła, a np. łazienka 1 kW, to inwerter dostosuje się do zmniejszonej liczby odbiorników ciepła i będzie działał słabiej. 

Dlaczego pompa ciepła inwerterowa cieszy się coraz większa popularnością?

W przypadku pomp ciepła inwerterowych można powiedzieć, że za jakiś czas staną się one standardem, ponieważ ich popularność oraz zalety sprawiają, że kupuje je coraz więcej inwestorów. Ponadto można je montować nawet bez posiadania dokładnych informacji o zapotrzebowaniu budynku na ciepło. Technologia inwerterowa jest również popularna ze względu na:

  • wysoką wydajność,

  • ekologię,

  • energooszczędność,

  • szybsze podgrzewanie lub schładzanie wody.

 

Nie da się więc ukryć, że tego rodzaju pompy mają wiele zalet, które wpływają na decyzję inwestorów o ich montażu.

Możliwość komentowania została wyłączona.