pompa ciepła fox ess green line

Jaką żywotność ma pompa ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które stale zyskują na popularności ze względu na to, że są ekologiczne, ekonomiczne i wydajne oraz mogą pracować przez wiele lat. Pompy ciepła mogą pracować bezawaryjnie przez długi czas, zapewniając ogrzewanie domu, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, a w letnie ciepłe dni także i chłodzenie. Jak długo pompa ciepła może pracować bezawaryjnie? Jaka jest żywotność pompy ciepła?

Przeczytaj także:

Jaka jest żywotność pompy ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które jest nie tylko energooszczędne, ale także ekologiczne. Wykorzystuje ono energię z otoczenia np. z powietrza, wody gruntowej lub samego gruntu do ogrzewania budynku, lub podgrzewania wody użytkowej. Pompy ciepła są coraz bardziej popularne wśród inwestorów, czego dowodem są rosnące słupki sprzedaży tychże urządzeń. Na dodatek Polska staje się jednym z europejskich liderów pod względem sprzedaży pomp ciepła. Żywotność pompy ciepła określa się przez żywotność jej sprężarki. Zwykle obliczana ona jest na około 25 lat i taki okres działania zapewnia większość producentów. Niektórzy podają także, że dzięki odpowiedniemu korzystaniu oraz regularnemu serwisowaniu, pompa może przeżyć nawet 35 lat. 

Można także się spotkać z tym, że żywotność urządzenia obliczana jest na podstawie roboczogodzin. W większości przypadków będzie to około 100 tysięcy godzin, a zakładając, że w ciągu miesiąca pracuje ona 500 godzin, a okres grzewczy trwa pół roku, to wyjdzie, że może ona efektywnie pracować przez 33 lata. Należy jednak pamiętać, że żywotność zależy od wielu różnych czynników. 

Sprawdź naszą ofertę pomp ciepła na https://sunekoenergy.com.pl/pompy-ciepla/

Jakie czynniki mają wpływ na żywotność pompy ciepła?

Bardzo istotny jest dobór mocy pompy ciepła. Zarówno nie do wymiarowanie, jak i przewymiarowanie znacznie zmniejszy jej efektywność działania, co przełoży się na krótszy czas eksploatacji. Kolejnym czynnikiem wpływającym na żywotność pompy jest jej odpowiedni montaż. Źle wykonany, przez osoby bez doświadczenia, przekłada się na czas jej użytkowania. Ponadto równie szkodliwa jest nieodpowiednio wykonana instalacja grzewcza. Niewłaściwe rozstawienie rur, stosowanie rozdzielacza bez rotametru, czy też brak regulacji przepływu będą zakłócać prawidłowe działanie urządzenia, skracając jej żywotność. 

Podobnie jak montaż pompy znaczenie ma jeszcze górne źródło ciepła. Instalacja musi regularnie sprawdzana i w razie konieczności serwisowana, aby pompa była wydajna. Instalacja musi być odpowietrzona i szczelna. Coroczny serwis jest gwarantem, że praca pompy ciepła będzie efektywna i bezawaryjna. Nie bez znaczenia jest również jakość urządzenia. Przede wszystkim musi ona spełniać normy, które obowiązują na terenie Unii Europejskiej, posiadać niezbędne certyfikaty, a także gwarancję producenta. Cena powinna odgrywać drugorzędną rolę. 

W jaki sposób dbać o pompę ciepła, aby inwestycja się zwróciła, a urządzenie działało przez wiele lat?

Prawidłowy montaż systemu grzewczego z pompą ciepła to dopiero początek. Równie ważna jest regularna konserwacja urządzenia. Standardowo przegląd działania i sprawności pompy ciepła przeprowadza się raz w roku, a najlepiej przed początkiem okresu grzewczego. Sprawdzenie całego układu grzewczego oraz odpowietrzenie grzejników lub sprawdzenie instalacji ogrzewania podłogowego z pewnością przełoży się na żywotność sprężarki pompy ciepła i całego urządzenia. 

Ogromne znaczenie ma również zadbanie o parownik i jego wyczyszczenie. Najczęściej odbywa się to w trakcie przedsezonowego przeglądu, jednak nie wszyscy serwisanci mają w standardzie taką usługę. Dlatego trzeba pamiętać o tym, aby poprosić specjalistę o pozbycie się zanieczyszczeń, kurzu, liści, czy trawy z wylotu powietrza i wentylatora jednostki zewnętrznej. Dzięki temu można obniżyć zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła. 

 

Wyczyszczenie parownika wbrew pozorom nie jest skomplikowane i można je wykonać nawet samodzielnie. Należy też mieć świadomość, że wszystkie zabrudzenia i zanieczyszczenia, które przedostają się do pompy ciepła oraz na łopatki wirnika, będą wpływały na gorszy przepływ powietrza. W efekcie żywotność pompy ciepła wyniesie mniej, niż można się tego spodziewać.

Comments are closed.