Osoby, które zainwestowały w fotowoltaikę na budynku wielorodzinnym, będą mogły otrzymać pieniądze za nadwyżkę wyprodukowanej energii elektrycznej, a nie tylko redukcję kosztów na rachunku za pobrany prąd z sieci elektroenergetycznej. Ministerstwo Rozwoju i Technologii podkreśla, że dzięki nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, która została podpisana przez prezydenta, umożliwia TBSom, wspólnotom mieszkaniowym oraz spółdzielniom mieszkaniowym, zarabianie na nadwyżka wyprodukowanej energii elektrycznej. Możliwe to jest dzięki wprowadzeniu nowej instytucji, jaką jest prosument lokatorski.
Przeczytaj także:
Kim jest prosument lokatorski?
Jak to zostało wspomniane na początku, prosumentem lokatorskim może być wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa lub inny podmiot, który zarządza nieruchomością wielomieszkaniową z instalacją fotowoltaiczną. Istotne jest to, że każdy podmiot musi przede wszystkim zgłosić taki status. Dlaczego fakt, iż prosumentem lokatorskim jest jeden podmiot ma tak duże znaczenie? Otóż wystarczy go zestawić z prosumentem zbiorowym. Do tej drugiej grupy zalicza się zbiór udziałowców z jednego bloku, którzy dysponują jedną instalacją PV.
Z kolei prosument lokatorski to np. cała spółdzielnia mieszkaniowa. Praktycznie rzecz biorąc, prosumenta lokatorskiego będzie łatwiej powołać zgodnie z polskim prawem i ustawodawstwem. Minister Rozwoju i Technologii, ze względu na porażkę projektu prosumenta zbiorowego, zaczął rozwijać ideę prosumenta lokatorskiego. Skąd przeświadczenie o porażce. Otóż do grudnia 2022 roku, czyli po pół roku od wprowadzenia ustawy, nie powstał żaden prosument zbiorowy. A to już mów samo za siebie.
Co będzie zasilane z fotowoltaiki od prosumentów lokatorskich?
W tym przypadku można mówić o dostarczaniu energii elektrycznej na potrzeby zasilania wspólnych części nieruchomości wielomieszkaniowych. Wśród nich wymienić można oświetlenie na klatce schodowej i w piwnicy, a także działanie windy. W praktyce oznacza to, że licznik instalacji fotowoltaicznej będzie przypięty za licznikiem do części wspólnych. Co istotne, nie jest to żadną wielką rewolucją, gdyż już teraz spółdzielnie mogą stawiać takie instalacje jako zwykli prosumenci. Warto podkreślić, że tylko część wyprodukowanej energii elektrycznej zostanie wykorzystana w częściach wspólnych. Pozostała nadwyżka będzie skierowana do sieci i to właśnie w tym momencie pojawiły się niezwykle istotne zmiany.
Jak będzie rozliczany prosument lokatorski?
Tradycyjny prosument sprzedaje nadwyżki prądu do sieci swojemu dystrybutorowi energii po cenach rynkowych z poprzedniego miesiąca. Wartość sprzedanej energii z mikroinstalacji jest zaliczana na poczet rachunków za prąd. Może się zdarzyć sytuacja, że wartość sprzedanej energii będzie większa niż wartość prądu, jaki się pobiera z sieci. W tym przypadku prosument indywidualny może na koniec roku wypłacić tylko 20 procent nadwyżek. W przypadku prosumenta lokatorskiego jest to 100 procent nadwyżek każdego miesiąca. Różnica jest więc ogromna, czego efektem będzie to, że wspólnoty i spółdzielnie będą mogły zarobić sporo pieniędzy, które następnie będą mogły przekazać na pozostałe opłaty administracyjne lub remonty oraz podobne wydatki.
Można więc powiedzieć, że prosumenci lokatorscy nie mają żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o wielkość instalacji fotowoltaicznej. Należy jednak dodać, że granica ustawowa wynosi 50 kWp, a to i tak dużo. Co jednak istotne, zgodnie z zapowiedzią Ministra Rozwoju i Technologii, jeśli prosument indywidualny będzie wytwarzał energię na potrzeby budynku wielolokalowego, będzie on mógł zmienić formę rozliczenia. Zamiast obniżenia rachunku za energię, będzie on mógł otrzymać wypłatę wynagrodzenia za wartość oddanej energii na wyznaczone konto.
Grant na OZE, czyli dofinansowanie dla prosumenta lokatorskiego
Grant OZE jest programem wsparcia inwestorów, którzy chcą zrealizować montaż instalacji fotowoltaicznej dla budynku wielomieszkaniowego. Wysokość grantu to aż 50 procent kosztów całego przedsięwzięcia. Wnioski na grant można składać do Banku Gospodarstwa Krajowego. Wiele firm, w tym także i my pomagamy załatwić wszelkie formalności. Grant na OZE nie przysługuje w przypadku, gdy przed jego przyznaniem rozpoczęto już realizację inwestycji. Być może warto w tym przypadku zacząć ubiegać się o dofinansowanie już teraz, bo budżet programu wynosi 500 milionów złotych. Więcej o dofinansowaniu dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na fotowoltaikę piszemy na https://sunekoenergy.com.pl/baza-wiedzy/ile-wyniesie-doplata-do-fotowoltaiki-dla-wspolnot-mieszkaniowych-i-spoldzielni/.