jednostka wewnętrzna pompy ciepła hewalex

Jak chłodzić dom pompą ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, które postrzegane są jako służące tylko do ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Co jednak ważne, chłodzenie pompą ciepła również jest możliwe. W większości przypadków służy ona do zmniejszania temperatury w pomieszczeniach w okresie letnim, dzięki czemu możliwe jest zapewnienie komfortu życia w domu przez cały rok. Wszystko bez konieczności stosowania odrębnej klimatyzacji. 

Przeczytaj także:

Grzanie i chłodzenie pompą ciepła

Gorące lata coraz częściej i coraz mocniej dają się we znaki, co z kolei skłania wiele osób do poszukiwania rozwiązań, które przyniosą im ulgę i zagwarantują odpowiednią temperaturę w domu. Decydując się na pompę ciepła, można sobie zapewnić precyzyjne kontrolowanie temperatury wewnątrz budynku praktycznie przez cały rok. Dzięki jej zastosowaniu również do chłodzenia pomieszczeń, nie trzeba inwestować w odrębną klimatyzację. To z kolei przekłada się na oszczędności w procesie inwestycyjnym, jak i podczas dalszej eksploatacji. 

Pompa ciepła to urządzenie ekologiczne i energooszczędne. W trakcie sezonu grzewczego źródłem ciepła dla pompy typu powietrze-woda jest powietrze atmosferyczne albo grunt. Ciepło pobrane z otoczenia przy niskiej temperaturze transportowane jest do nieruchomości i wykorzystane do ogrzewania. Co istotne, latem cykl ten można odwrócić, ponieważ urządzenie pozwala również na odbiór ciepła z wewnątrz budynku i oddanie go do otoczenia, czego efektem jest schładzanie pomieszczeń.

W zależności od rodzaju pompy ciepła wyróżnić można dwa tryby chłodzenia. W przypadku modeli powietrznych i gruntowych możliwe jest chłodzenie aktywne, które opiera się na pracy sprężarki. Jeśli chodzi o pompę gruntową z dolnym źródłem ciepła, czyli z wykorzystaniem pionowych odwiertów można zastosować jeszcze chłodzenie pasywne. 

Jak działa pompa ciepła z funkcją chłodzenia?

Podczas chłodzenia pasywnego sprężarka w pompie ciepła jest wyłączona. Energię elektryczną pobierają tylko pompy obiegowe oraz układ sterowania. Pracą całej instalacji steruje wówczas regulator, który kontroluje temperaturę, aby nie dopuścić do jej obniżenia poniżej punktu rosy na powierzchni chłodzonej. W przeciwnym wypadku mogłoby dojść do skroplenia się pary wodnej z powietrza. Chłodzenie pasywne to najtańszy sposób w eksploatacji do chłodzenia pompą. Jego współczynnik efektywności wynosi ERR od trzech do pięciu razy więcej w porównaniu z tradycyjną klimatyzacją. Oscyluje on w granicach 12-20, a to oznacza, że na jednostkę energii elektrycznej dostarczonej do układu przypada od 12 do 20 jednostek chłodniczych. 

Chłodzenie pasywne pompą ciepłą

Chłodzenie pasywne to najtańszy sposób zmniejszania temperatury we wnętrzach. Jest on znacznie tańszy, niż w przypadku tradycyjnej klimatyzacji czy chłodzenia aktywnego. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku małych i średnich domów jednorodzinnych. Z ekonomicznego punktu widzenia chłodzenie pasywne jest najkorzystniejsze, ale pompa ciepła musi posiadać funkcję chłodzenia pasywnego. Jeśli wybrany model jej nie ma, można osobno dokupić wymiennik chłodzenia pasywnego. 

Do tego rodzaju chłodzenia wykorzystuje się między innymi pompy pobierające ciepło z gruntu lub wody gruntowej. Wystarczy wykorzystać do tego celu kilka dodatkowych elementów w instalacji. Mowa o pompie obiegowej, wymienniku płytowym, i zaworze trójdrogowym. Wydajność chłodzenia jest w dużej mierze uzależniona od wielkości dolnego źródła, ego temperatury oraz czasu jego wykorzystywania. Na koniec lata, kiedy grunt zebrał już wystarczającą ilość ciepła, moc chłodnicza jest mniejsza niż na początku.

Aktywne chłodzenie pompą ciepła

Chłodzenie aktywne sprawdza się w budynkach z instalacją grzewczą z klimakonwektorami, jak również w systemach ogrzewania płaszczyznowego. Możliwe jest dzięki temu osiągnięcie niższej temperatury niż w przypadku chłodzenia pasywnego. Ponadto pozwala na precyzyjne dopasowanie wydajności chłodzenia i temperatury w pomieszczeniu.

Taki proces może się odbywać za pomocą pomp rewersyjnych, których dolnym źródłem jest grunt, woda gruntowa albo powietrze. W przypadku zmiany funkcji z ogrzewania na chłodzenie, zostaje odwrócony obieg czynnika chłodniczego w pompie, a parownik i skraplacz zmieniają swoje funkcje. To oznacza, że zmienia się kierunek przepływu czynnika. 

Rewersyjne pompy ciepła wyposażone są w zawór czterodrogowy, który umożliwia przełączanie między funkcjami ogrzewania i chłodzenia. W większości urządzeń można odwrócić obieg chłodniczy i realizować chłodzenie aktywne. Co istotne koszt chłodzenia taką pompą jest podobny do kosztów chłodzenia klimatyzatorem, jednak ogrzewanie jest tańsze i bardziej energooszczędne. 

Jakie są zalety chłodzenia domu pompą ciepła?

Pompy ciepła do chłodzenia domów są coraz częściej wykorzystywane ze względu na swoje atuty. W porównaniu ze standardowymi klimatyzatorami są one bardziej wydajne, bo wykorzystują energię cieplną obecną w pomieszczeniu i nie wytwarzają dodatkowego ciepła. Dzięki temu zużywają mniej energii elektrycznej i emitują mniej zanieczyszczeń powietrza, co oznacza, że są energooszczędne i ekologiczne. Poza wydajnością energetyczną, oferują również komfort użytkowania. Zapewniają równomierne chłodzenie całego domu, dzięki czemu nie ma różnicy temperatur w poszczególnych obszarach.

 

Ponadto są to urządzenia wielofunkcyjne, które można wykorzystać do ogrzewania w okresie grzewczym. To z kolei pozwala zainwestować tylko w jedno urządzenie, a nie dwa. Warto jeszcze uwzględnić bezpieczeństwo użytkowania pomp. Ze względu na to, że nie wykorzystują stosowania substancji chłodniczych, takich jak w klimatyzatorach, nie ma ryzyka wystąpienia wycieków albo przedostania się tychże substancji do środowiska naturalnego.

Możliwość komentowania została wyłączona.