Zbędny zakup, czy trend w branży fotowoltaicznej? Magazyny energii zyskują na popularności, dlatego praktycznie wszystkie firmy zajmujące się sprzedażą oraz montażem fotowoltaiki włączają je do swoich ofert. Czy inwestycja w magazyn energii do fotowoltaiki się opłaca? Czym jest magazyn energii elektrycznej do fotowoltaiki?
Przeczytaj także:
- Co to jest instalacja fotowoltaiczna?
- Czy inwestycja w instalację fotowoltaiczną się opłaca?
- Czy fotowoltaika działa w zimie?
Czym jest magazyn energii do fotowoltaiki?
Magazyn energii jest urządzeniem, które pozwala przechowywać energię w celu jej późniejszego wykorzystania. Można go porównać do dużego akumulatora lub powerbanku. W zależności od typu urządzenia może ono gromadzić energię elektryczną lub cieplną. Ponadto może być ono podłączone do sieci (on-grid) lub nie (off-grid). Na rynku dostępne są różne modele magazynów energii, które różnią się od siebie pojemnością, żywotnością oraz technologią.
To, jak pojemny magazyn się wybierze zależy od tego, ile będzie energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną, a także jakie jest zapotrzebowanie na energię danego gospodarstwa domowego. Jeśli chodzi o to ile kosztuje fotowoltaika z magazynem energii, to trudno jednoznacznie określić dokładny koszt. Wpływa na niego ma wiele różnych czynników. Należy jednak pamiętać, że jest to inwestycja, która może się zwrócić już w kilka lat.
Fotowoltaika z magazynem energii – jak to działa?
Zasada działania nowoczesnych magazynów energii jest prosta. Wyprodukowana energia z instalacji fotowoltaicznej wykorzystywana jest w pierwszej kolejności do pokrycia bieżącego zapotrzebowania energetycznego domu. Jeśli produkcja jest wyższa od autokonsumpcji, nadwyżka energii zasila baterię. Dzieje się tak aż do momentu pełnego jej naładowania. Jeśli magazyn jest już całkowicie naładowany, nadwyżka energii z fotowoltaiki wysyłana jest do sieci. W momencie zaprzestania produkcji prądu i dalszym poborze energii naładowany akumulator zaczyna się rozładowywać zaspokajając zapotrzebowanie na energię gospodarstwa domowego.
On-Grid – instalacja fotowoltaiczna bez magazynu energii
Falownik pracujący w tej konfiguracji instalacji fotowoltaicznej ściśle współpracuje z siecią energetyczną w Twoim domu lub firmie. Zasada działania polega na dosłownym wypychaniu prądu dostarczanego od tradycyjnej energetyki na rzecz energii wyprodukowanej lokalnie na dachu Twojego domu. Jak nietrudno zauważyć, jeśli odepchniemy prąd dostarczany z zewnątrz to za niego nie zapłacimy – nasz rachunek będzie pomniejszony o ilość kilowatogodzin wyprodukowanych lokalnie.
Kiedy w danym czasie Twoje zapotrzebowanie będzie mniejsze niż produkcja paneli fotowoltaicznych nadwyżka zostanie wysłana do sieci elektroenergetycznej. To, co wypłynie poza układ w naszym domu zostanie zliczone przez dwukierunkowy licznik energii oraz zbilansowane w półrocznych lub rocznych okresach rozliczeniowych. W czasie kiedy energii z dachu będzie mniej niż Twoje aktualne zapotrzebowanie, każdy wat potrzebnej energii powyżej mocy przychodzącej aktualnie z dachu zostanie dokupiony i będzie podlegał bilansowaniu. Energia z instalacji fotowoltaicznej zmagazynowana w sieci zostanie rozliczona z energią pobraną w czasie mniejszej wydajności panelu fotowoltaicznego. Wymiana z zakładem energetycznym dotyczy instalacji wybudowanych na zasadach Net Meteringu. O nowych zasadach rozliczeń energii z instalacji fotowoltaicznych obowiązujących od 1 kwietnia 2022 roku przeczytasz w naszym artykule „Net Billing Nie taki straszny…”
Fotowoltaika bez akumulatora czy muszę coś przełączać?
NIE – cały proces działania oraz zliczania jest w pełni automatyczny i bezobsługowy
On-Grid/Hybryda – instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii LiFePo4
W tej konfiguracji panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu naszego budynku przekazują całą energię pozyskaną z promieniowania słonecznego do sieci elektrycznej domu lub firmy a nadwyżkę ponad aktualne zużycie gromadzą w zestawie akumulatorów, lub w ostateczności oddadzą do sieci energetycznej. Całą pracą steruje autonomiczny falownik hybrydowy – kiedy nastaje wieczór lub jest przerwa w dostawie energii, urządzenie uruchamia zgromadzone w akumulatorach zapasy – dom jest wtedy autonomiczny, nie pobiera energii elektrycznej z sieci ZE. Długość pracy autonomicznej określa wielkość buforu (pojemność akumulatorów) oraz stopień jego naładowania w ciągu dnia. Nad stanem akumulatorów i bezpieczeństwem użytkowania instalacji fotowoltaicznej z akumulatorem czuwa system BMS, urządzenie nie pozwoli na krytyczne rozładowanie pakietu, jego przegrzanie ect. Falownik hybrydowy automatycznie przełącza zasilanie budynku pomiędzy panelami fotowoltaicznymi, akumulatorem i siecią energetyczną dbając, aby energia z instalacji fotowoltaicznej zapewniła jak największą część dobowych potrzeb energetycznych.
Dotacja do magazynu energii z programu Mój Prąd 4.0
Z powodu wysokich cen urządzeń na chwilę obecną są one rzadko spotykane w Polsce. Rząd jednak opracował kolejną edycję popularnego programu Mój Prąd 4.0. W ramach najnowszej wersji jego odsłony promowane jest zużywanie energii w jak największym stopniu na miejscu, czyli na bieżące potrzeby przez prosumentów. Dlatego państwo daje także możliwość uzyskania dofinansowania nie tylko na zakup fotowoltaiki, ale także magazynów energii i ładowarek do samochodów elektrycznych. Zgodnie z zapisami w programie można uzyskać nawet do 20,5 tysiąca złotych dotacji, przy czym jej wielkość zależna jest od tego, czy kupuje się tylko panele fotowoltaiczne, czy panele wraz z dodatkowymi urządzeniami. Na zakup i montaż samego magazynu energii można uzyskać od 5 do 7 tysięcy złotych.