folia grzewcza na podczerwień

Ogrzewanie budynku folią grzewczą

Folia grzewcza na podczerwień jako nowoczesny i ekologiczny system ogrzewania budynków cieszy się coraz to większym zainteresowaniem szczególnie w budynkach wyposażonych w fotowoltaikę. System jest innowacyjny oparty o nanotechnologie. Jak to bywa w przypadku każdej nowej technologii, istnieje wiele pytań dotyczących zasady działania, bezpieczeństwa użytkowania czy też wymagań jakie są konieczne do instalacji folii grzewczej.

Przeczytaj także:

Czy montaż foli grzewczej jest trudny?

Folia grzewcza należy do mało skomplikowanych w montażu systemów ogrzewania. Ogrzewanie folią na podczerwień możemy z powodzeniem instalować w budynkach już istniejących – z wyjątkiem, że w niektórych przypadkach konieczne będzie sprawdzenie instalacji elektrycznej. Montaż ogrzewania folią w technologii na sucho tj. pod panele lub wykładzinę umożliwia ułożenie systemu w bardzo krótkim czasie i z minimalnym wpływem na budynek. Kiedy zachodzi potrzeba instalacji na mokro tj. pod płytki ceramiczne konieczne będzie odpowiednie przygotowanie podłoża oraz specjalnej struktury i odczekanie około 3 tygodni w celu całkowitego stwardnienia.

Jak działa folia grzewcza?

Zasada działania folii grzewczych, które często zamiennie nazywane są matami grzewczymi, przekazuje ciepło w formie promieniowania podczerwonego. Wytwarzanie energii odbywa się za pomocą energii elektrycznej. Mimo zasilania prądem elektrycznym, ogrzewania folią nie można mylić z konwekcyjnym ogrzewaniem elektrycznym.

Ogrzewanie podłogowe, sufitowe lub ścienne, bo w tych wszystkich miejscach można zamontować folie, charakteryzuje się niską temperaturą urządzeń grzewczych. Dzięki minimalnej różnicy temperatur między podłogą a sufitem, praktycznie nie występuje w pomieszczeniach ruch konwekcyjny, a tym samym nie unosi się kurz. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia osób borykających się z alergią. Ciepło akumulowane jest w ścianach i innych przedmiotach w promieniu działania urządzenia, nie powoduje tak dużych strat ciepła podczas wietrzenia, jak w przypadku tradycyjnego centralnego ogrzewania grzejnikami.

Czy warto stosować folię grzewczą?

Zastosowanie folii grzewczej jest bardzo szerokie i niesie ze sobą wiele korzyści, w szczególności, jeśli chodzi o ogrzewanie domu. Na rynku dostępne są między innymi folie grzewcze pod panele, a także folie grzewcze pod płytki. Oznacza to, że można je montować zarówno w salonie, jak i w łazience. Ponadto mogą one stanowić dodatkowe lub główne źródło ciepła w domu. Charakteryzują się wysoką wydajnością energetyczną, ponieważ prawie cała energia jest zamieniana w ciepło. Dzięki temu, że oddają ciepło nie tyle do powietrza, ile przedmiotom i ścianom, mogą stanowić bardzo dobrą ochronę dla murów przed zawilgoceniem i rozwijaniem się grzybów pleśniowych.

Nagrzewanie pomieszczenia poprzez promieniowanie podczerwone jest znacznie wydajniejsze niż, niż ogrzewanie powietrza, które nie jest dobrym przewodnikiem ciepła. Z pewnością koszty eksploatacji są również niższe, ponieważ folia grzewcza jest oszczędnym rozwiązaniem. W połączeniu z panelami fotowoltaicznymi można zyskać nie tylko darmową energię elektryczną, ale także źródło ciepła w domu.

Czy ogrzewanie folią grzejną jest tańsze od węglowego?

Rozważanie należy zacząć od kosztów samej inwestycji. Ogrzewanie wodne, bo takim systemem jest ogrzewanie oparte o kocioł węglowy, wymaga inwestycji w kominy spalinowo – dymowe, system rozprowadzenia ciepła (rur, grzejników), montaż pomp obiegowych, corocznych kontroli kominiarskich. W przypadku folii grzewczej już na samym początku możemy zaoszczędzić na budowie kominów i dość skomplikowanego systemu węzła cieplnego.

Montaż folii wykonujemy na już wykonanej wylewce betonowej, bezpośrednio pod ostateczną warstwą dekoracyjną podłogi, ścian lub sufitu. Do pracy foli grzejnej potrzeba tylko energii elektrycznej, której zużycie kontrolują oddzielne termostaty. Po montażu takiego ogrzewania podłogowego zapomnisz o uciążliwościach i kosztach związanych z okresowym czyszczeniem i badaniem przewodów spalinowych, coroczną konserwacją kotła, zaopatrzeniem się co roku w węgiel i związaną z tym pracą, kontrolą urządzeń wentylacyjnych. Mówiąc wprost ogrzewanie folią na podczerwień jest czyste i bezobsługowe.

Czym różni się ogrzewanie folią grzewczą od powszechnie uznanego węglowego lub gazowego?

Folia ogrzewa emitując zdrowe dla ludzi promieniowanie podczerwone natomiast ogrzewanie węglowe działa na zasadach konwekcji (ruchu i wymiany powietrza). System grzewczy oparty o folię grzewczą wpierw ogrzewa ludzi i przedmioty a dopiero następnie otaczające nas powietrze. Taka charakterystyka działania pozwala na znaczne obniżenie komfortowej temperatury do nawet 18 stopni Celsjusza. Dla zachowania komfortu cieplnego przy konwekcji wymagana jest temperatura zbliżona do 24 stopni.

Folia grzewcza na podczerwień dla alergików

Dodatkowym atutem foli grzejnej jest brak konwekcji – ruchu powietrza unoszącego kurz, występuje tylko zdrowe promieniowanie podczerwone, ogrzewanie jest idealne dla alergików. Ogrzewając folią grzewczą każdym pomieszczeniem steruje bardzo dokładny termostat, który pozwala na faktyczne oszczędności poprzez zarządzanie komfortem cieplnym co do godzin i minut w których faktycznie korzystamy z ogrzewanych pomieszczeń. Skoro komfort cieplny jesteśmy w stanie uzyskać już przy 18 stopniach Celsjusza oznacza to mniejszy wydatek energii potrzebnej do jego uzyskania – niższy koszt zakupu energii elektrycznej – paliwa.

Czy folia grzejna może się uszkodzić?

Testy przeprowadzone w polskich uczelniach dowodzą, że materiał PET z jakiego wykonany jest laminat węglowych powierzchni grzejnych wytrzymuje nacisk w zakresie do 170 N/mm2 (17,34 kg/mm2). Materiał PET jest mniej odporny na tarcie dlatego cały system jest odpowiednio zabezpieczony specjalnymi piankami. System ogrzewania folią jest bardzo bezpieczny a wykonany przez wyspecjalizowaną ekipę montażową udziela się 30-letniej gwarancji na produkt.

Możliwość komentowania została wyłączona.