Jak przygotować fotowoltaikę na zimę?

Jak przygotować fotowoltaikę na zimę?

Przyjęło się mówić, że instalacja fotowoltaiczna nie wymaga od jej właściciela żadnych działań, aby produkowała energię. Oznacza to, że w teorii jest ona w pełni bezobsługowa i wystarczy ją tylko zamontować. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Panele fotowoltaiczne co prawda mogą pracować bezawaryjnie praktycznie w każdych warunkach, ale możliwe to jest dzięki serwisowi i konserwacji całej instalacji PV. Szczególnie trudnym okresem dla całego systemu jest zima, pod względem pogody. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby przygotować odpowiednio panele fotowoltaiczne na zimę, jak również wszystkie inne podzespoły wchodzące w skład instalacji. Jak to zrobić?

Przeczytaj także:

Co należy sprawdzić w instalacji fotowoltaicznej przed zimą?

Mikroinstalacja fotowoltaiczna powinna podlegać regularnemu przeglądowi, zwykle co 5 lat, choć w przypadku obaw o jej stan przed pierwszą zimą, przegląd można przeprowadzić wcześniej. Zalecane jest, aby konserwację i przegląd instalacji PV powierzyć wykwalifikowanej ekipie, najlepiej serwisowi firmy, która montowała fotowoltaikę. Takie podejście zapewnia profesjonalizm wykonania prac, użycie odpowiednich narzędzi i doświadczenie osób przeprowadzających przegląd.

Podczas przeglądu należy dokładnie sprawdzić stan techniczny instalacji, wykryć potencjalne nieprawidłowości oraz w razie potrzeby wyczyścić powierzchnię modułów. Przed zimą jest to szczególnie ważne, ponieważ fachowcy z firmy instalacyjnej lub serwisu sprzedawcy paneli skontrolują sprawność całego systemu oraz jego poszczególnych elementów. W razie wykrycia nieprawidłowości będą mogli od razu je naprawić, aby zapobiec większym usterkom. Jeżeli właściciel instalacji zauważy jakiekolwiek niepokojące sygnały, takie jak wystające lub zwisające kable czy też poluzowane elementy, powinien wezwać ekipę serwisową, która zweryfikuje poprawność prac montażowych i dokona niezbędnych korekt. 

Czym myć panele fotowoltaiczne?

Po sezonie letnio-jesiennym powierzchnia paneli fotowoltaicznych może być silnie zabrudzona, na przykład kurzem, odchodami ptaków, liśćmi czy kawałkami gałęzi. W okresach zwiększonego pylenia roślin, mimo właściwości samoczyszczenia szkła, może dojść do zabrudzenia powierzchni modułu, co skutkuje obniżeniem uzysku w produkcji energii elektrycznej nawet o kilka procent.

Zalecane jest, aby nie podejmować się samodzielnego mycia paneli. Zadanie to lepiej powierzyć pracownikom serwisu, którzy dysponują odpowiednimi narzędziami i preparatami czyszczącymi. W żadnym wypadku nie należy używać do mycia paneli fotowoltaicznych myjki ciśnieniowej, gdyż tworzy ona zbyt silny strumień wody, co może być szkodliwe dla paneli. Samodzielne czyszczenie i konserwacja modułów może nie tylko wpłynąć na sprawność paneli fotowoltaicznych, ale także doprowadzić do ich uszkodzenia.

Jeśli już konieczne jest mycie paneli, należy pamiętać, aby prace prowadzić we wczesnych godzinach porannych lub wieczorem, kiedy moduły są zimne. Taki harmonogram pracy minimalizuje ryzyko uszkodzeń wynikających ze zmian temperatury podczas czyszczenia.

Czy panele fotowoltaiczne w zimie należy odśnieżać?

Panele fotowoltaiczne generalnie nie wymagają odśnieżania. Wdrapywanie się na dach w celu usunięcia śniegu z mikroinstalacji może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia, a wynajmowanie profesjonalnej ekipy do tego zadania wiąże się z dodatkowymi kosztami. W sytuacji, gdy śnieg ponownie zakryje powierzchnię paneli, nie jest zalecane podejmowanie żadnych działań, ponieważ śnieg nie zniszczy paneli, a produkcja prądu zimą jest z reguły ograniczona w pewnym stopniu. W słoneczne dni, pod wpływem ciepła słonecznego i emitowanego przez panele, śnieg samoczynnie rozpuści się i spłynie z ich powierzchni. Jeśli instalacja fotowoltaiczna znajduje się w ogrodzie i jest do niej łatwy dostęp, można delikatnie usunąć warstwę śniegu. Należy jednak pamiętać, aby robić to ostrożnie, używając szczotki o bardzo miękkim włosiu, aby nie porysować szkła paneli. 

Fotowoltaika zimą — sprawność paneli fotowoltaicznych w zimie

Panele fotowoltaiczne są w stanie działać i wytwarzać energię elektryczną nawet w pochmurne dni, w tym również w okresie zimowym. Chociaż w zimie otrzymują one mniej promieniowania słonecznego, często mogą pracować z nieco większą efektywnością. Wynika to z faktu, że wysokie temperatury nie sprzyjają efektywności paneli fotowoltaicznych. Latem, gdy temperatura przekracza 25° C, produkcja energii elektrycznej odbywa się z mniejszą efektywnością. Dlatego w słoneczne zimowe dni sprawność instalacji PV może być całkiem wysoka.

Głównym zagrożeniem dla sprawności instalacji fotowoltaicznej zimą jest zalegający śnieg. Często pod wpływem promieni słonecznych topi się on samoczynnie, a odpowiedni kąt nachylenia paneli może ułatwić jego usuwanie. Czasami jednak ilość śniegu jest na tyle duża, że konieczne staje się odśnieżenie i modułów, aby mogły one efektywnie pracować, nawet w warunkach zachmurzenia. Mróz nie jest przeszkodą dla działania paneli słonecznych. Jak wspomniano wcześniej, wysokie temperatury stanowią większe zagrożenie dla ich wydajności. Nowoczesna fotowoltaika jest odporna nawet na bardzo niskie temperatury, sięgające -40 stopni Celsjusza.

Więcej o tym, czy wydajność paneli fotowoltaicznych w zimie jest wystarczająca do zasilania gospodarstwa domowego przeczytasz w innym artykule: https://sunekoenergy.com.pl/baza-wiedzy/czy-fotowoltaika-dziala-w-zimie/

Możliwość komentowania została wyłączona.