Kredyt na OZE dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Kredyt na OZE dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Finansowanie z Kredytu na OZE ma pozwolić między innymi na realizację przedsięwzięć, które są związane z zakupem, montażem oraz budową lub modernizacją istniejących instalacji odnawialnych źródeł energii. Jest to także rozwiązanie, które ma przyczynić się do ograniczenia kosztów zużycia energii i obniżenia rachunków. Nowy produkt, który został wprowadzony na rynek jest dedykowany wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym. Jakie są jego kryteria i czym jest program TERMO? 

Przeczytaj także:

Kredyt na OZE z Banku Pocztowego

Wraz z nastaniem początku 2024 roku Bank Pocztowy wprowadził do swojej oferty nowy produkt, czyli Kredyt na OZE. Skorzystać z niego mogą spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty, które starają się o uzyskanie dofinansowania przedsięwzięć związanych z odnawialnymi źródłami energii grantem OZE, oferowanym w ramach Programu TERMO. Program realizowany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Grant na Odnawialne Źródła Energii (OZE) pokrywa aż 50% wartości kosztów netto inwestycji. W ofercie Banku Pocztowego dostępny jest kredyt, którego minimalna kwota wynosi 10 tys. zł. Wprowadzenie tego nowego produktu kredytowego jest zgodne ze strategią Banku Pocztowego na lata 2023-2026. Strategia zakłada aktywną obecność Banku w sektorze usług finansowych dla mieszkalnictwa, co obejmuje wsparcie inwestycji w odnawialne źródła energii. 

Jakie są kryteria do uzyskania kredytu na OZE?

Kredyt na Odnawialne Źródła Energii (OZE) w Banku Pocztowym jest dostępny dla inwestorów, którzy są właścicielami lub zarządcami budynków wielorodzinnych i którzy wcześniej złożyli wniosek o przyznanie grantu OZE w ramach Programu TERMO, realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Grant ten jest przyznawany w przypadku przedsięwzięć obejmujących zakup, montaż lub budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii, a także modernizację istniejących instalacji OZE. Warunkiem przyznania grantu jest, aby modernizacja instalacji OZE skutkowała wzrostem zainstalowanej mocy o co najmniej 25%. Wartość grantu OZE może sięgać aż 50% wartości kosztów netto danego przedsięwzięcia, co stanowi znaczące wsparcie finansowe dla inwestorów decydujących się na rozwój i modernizację systemów OZE w budynkach wielorodzinnych.

Program TERMO i grant OZE dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

W ciągu trzech kwartałów ubiegłego roku Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał granty OZE na łączną sumę 85 milionów złotych. Beneficjentami tych grantów było ponad 1500 podmiotów ubiegających się o wsparcie finansowe na realizację projektów związanych z OZE. W roku 2023 Bank Pocztowy udzielił kredytów na cele termomodernizacyjne, które osiągnęły wartość ponad 28 milionów złotych. Te dane świadczą o znaczącym zaangażowaniu obu banków w finansowanie przedsięwzięć związanych z odnawialnymi źródłami energii oraz termomodernizacją i jest istotnym elementem wsparcia ekologicznych inicjatyw, oraz działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

“Naszym celem jest wspieranie innowacyjnych rozwiązań energetycznych, a umożliwienie skorzystania z tego typu kredytu to nasz wkład w rozwój zrównoważonych społeczności. Zdajemy sobie sprawę, że inwestycja w termomodernizację budynku lub instalację OZE, zwłaszcza dla spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych, to często duży wydatek. Dlatego Bank Pocztowy, jako jeden z niewielu banków na rynku, oferuje kredyt dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w dowolnej wysokości, jednak nie niższej niż 10 tys. zł, z długim okresem kredytowania – aż 240 miesięcy.

Zdolność kredytowa będzie liczona od wysokości kwoty kredytu po spłacie jego części środkami z grantu OZE, co w wielu przypadkach wyeliminuje konieczność podnoszenia stawki Funduszu Remontowego. Liczymy, że nasza współpraca ze wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi przyczyni się nie tylko do poprawy efektywności energetycznej, ale także do zwiększenia komfortu mieszkańców i ograniczenia wpływu na środowisko. Wprowadzenie nowego produktu jest także zgodne z realizowaną przez Bank strategią na lata 2023 – 2026″

Paweł Andrzejczyk, dyrektor Departamentu Bankowości Instytucjonalnej Banku Pocztowego.

Do kiedy można składać wnioski o kredyt na fotowoltaikę?

Wniosek o przyznanie grantu OZE można składać w BGK do 30 czerwca 2026 roku. Proces uzyskania kredytu został uproszczony w ten sposób, że kredyt zostanie udzielony na podstawie złożonego wniosku do BGK o przyznanie grantu, bez konieczności składania w Banku Pocztowym dodatkowej dokumentacji projektowej dotyczącej instalacji OZE. Wypłata środków z kredytu nastąpi jednorazowo na rachunek kredytobiorcy po przedstawieniu decyzji BGK o przyznaniu grantu OZE dla konkretnej inwestycji. Dzięki temu ułatwiona zostanie procedura finansowania i przyspieszona będzie realizacja projektów.

Warunki cenowe i zabezpieczenia kredytu będą ustalane indywidualnie z każdym kredytobiorcą, co pozwala na dopasowanie oferty do konkretnych potrzeb i możliwości finansowych klienta. Oprocentowanie Kredytu na OZE może być zmienne lub ustalane na okresowo stałe przez okres do 5 lat, dając kredytobiorcom elastyczność w planowaniu wydatków związanych z inwestycją w OZE.

Comments are closed.